- Szánj időt arra, hogy meghallgasd, anélkül, hogy félbeszakítanának titeket vagy más is hallhatná, amit beszéltek.
- Ha telefonon beszéltek, bizonyosodj meg róla, hogy ő is zavartalanul tud beszélni és most biztonságban van.
- Bizonyosodj meg róla, hogy egészségügyileg rendben van. Ha sérülései vannak, az egészségügyi ellátás a prioritás, bíztasd, kísérd el orvoshoz.
- Ne legyenek előítéleteid, hallgasd meg őt, és támogasd feltétel nélkül.
- Fogadd el a történetet úgy, ahogyan elmeséli, ne keresd azt, hogy ki a hibás.
- Kerüld azokat a kijelentéseket – még ha bátorításnak is szánnád – mint: „csak el kell őt hagynod”, „már régen meg kellett volna tenned”, „felejtsd el”. A minimalizálás valószínűleg csak a lelkiismeret furdalást és a szégyent erősíti az áldozatban, miközben nagyon nehéz helyzetben van.
- Segíts a biztonsági terv kidolgozásában.
- Tudasd vele, miben tudsz konkrétan segíteni neki: aludhat nálatok a gyerekekkel, tarthatja nálad a „túlélőcsomagot”, felügyelsz a gyerekekre amíg ő elintéz valamit, szakszolgáltatásokat keresel, elkíséred az orvoshoz/rendőrségre/a szüleihez, stb.
- Támogasd, hogy kérjen szaksegítséget.
- Ha ő mégis úgy dönt, hogy a bántalmazó kapcsolatban marad, tarts ki mellette, még ha nehéz is elfogadni a pillanatnyi döntését, de ez az ő döntése.
- Tartsd szem előtt, hogy nem tudod őt megmenteni, de tudod támogatni abban, hogy megfontoltan és felkészülten hozzon döntéseket. Kivétel az a helyzet, amikor úgy ítéled meg, hogy életveszélyben van. Ilyenkor azonnal segítséget kell hívni!
Itt találod az iskolai tájékoztatókon bemutatott szakmai anyagot: megnézem a dokumetumot.